Esiet sveicināti Mālpilī!
Par Mālpili Kultūra Sports Izglītība Tūrisms Draudzes NVO Citas iestādes
Aktualitātes
Novada dome
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs
Pakalpojumi
Pašvaldības iestādes
Novada domes dokumenti
Pašvaldības SIA "Norma K"
P/A "Mālpils sociālais dienests"
Pašvaldības atbalsts daudzbērnu ģimenēm
Atbalsts vistrūcīgākajām personām
Veselības veicināšanas pasākumi
Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem
Nodarbinātību veicinošie pasākumi
Projekti
Iepirkumi
Nekustamie īpašumi, nekustamo īpašumu izsoles
Uzņēmējdarbība
Jauniešu aktivitātes
Datu privātuma politika
Informatīvais izdevums „Mālpils Vēstis”
Noderīga info
Sludinājumi
Video "Mālpils 800"
Foto galerijas
Aktualitātes
Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltītie notikumi Siguldā

 1988.gadā, kad tika nodibināta Latvijas Tautas fronte, atbalsta grupas tika izveidotas Siguldas pilsētā (teju vai katrā uzņēmumā un iestādē), Siguldas, Allažu, Krimuldas, Inčukalna, Sējas, Vangažu, Garkalnes pagastos, kas kopumā pulcēja lielu skaitu šo apdzīvoto vietu iedzīvotājus. Sigulda kļuva par šo apdzīvoto vietu Tautas frontes grupu pārstāvju tikšanās vietu un Siguldas novada LTF grupa apvienoja visus tautfrontiešus kopīgām aktivitātēm. Tautfrontiešiem bija nozīmīga loma šīs neatkārtojamās akcijas Baltijas ceļa organizēšanā Pleskavas šosejas posmā 55 km garumā no Rīgas līdz Līgatnei.

2019.gada 23.augustā ikviens ir aicināts piedalīties Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltītos notikumos Siguldas novadā:

 Turaidas muzejrezervātā

 Plkst. 15.00    Izstādes “Baltijas ceļam – 30. Gaismas ceļā ” atklāšana 

Izstāde “Gaismas ceļā. Baltijas ceļam -30” vēsta par norisēm un notikumiem no 20. gadsimta 80-to gadu sākuma līdz akcijas “Baltijas ceļš” notikumam 1989. gada 23. augustā, kas veidoja mūsu pārmaiņu ceļu Latvijā, Turaidā un Siguldā. Trīsdesmit gadi vēsturē un tās izpētes darbā ir dokumentu un liecību uzkrāšanas laiks. Tas ir laiks, kad iezīmējas kāda notikuma rezultātu sekas un sākas tā izvērtēšana. Akcijas “Baltijas ceļš” nozīmīgums vēsturē atklāsies pēc pilnīgas dokumentu publicēšanas par 80-to gadu beigu un 90-to gadu sākumu arī starptautisko notikumu kontekstā.

Laiks iet savu gaitu, un vēstures rats turpina griezties, izgaismojot, kas bija un kas ir kas. Tomēr vienotības brīdis ar rokās sadošanos bija unikāla Baltijas tautu spēka, sāpju un prieka apmirdzēts.

  

Pie kultūras centra ”Siguldas devons”

 Plkst. 17.00 – 21.00    Foto izstāde ”Vēlēties augstāko – savu valsti “

Izstāde veidota no Vladimira Tjurina fotogrāfijām, kur fiksēti mirkļi un cilvēki ceļā uz valsti. Uz Latviju. Siguldietim, fotogrāfam Vladimiram Tjurinam dzīves aicinājums ir radošā fotogrāfija. Autoru aizvien aizrāvusi ideja ar kādu dziļāku domu un zemtekstu. 

 

Plkst. 17.30 – 18.30   Sarunu soliņš par tēmu “Brīvība, kas vieno un iedvesmo”

Pirmo reizi Siguldā īstenosim Sarunu soliņu. Aicinātie viesi neformālā gaisotnē dalīsies savā brīvības stāstā. Sēžot uz Sarunu soliņa, par saviem izaicinājumiem un uzvarām stāstīs Baltijas ceļa dalībnieki un jauni, aktīvi, radoši novadnieki Juris Dudko, Reinis Janulis, Ligija Zariņa, Zane Eniņa, Ilze Šulte, Kārlis Bergs un Armands Nodievs. 

 

Plkst. 18.30 - 19.00 aicinām siguldiešus un kaimiņu apdzīvoto vietu iedzīvotājus veidot simbolisku dzīvo ķēdi, iedzīvinot fotogrāfiju, kurā atpazīst sevi, stāstot savu stāstu, daloties atmiņās. Daļa no siguldiešu stāstiem būs ierakstīti audio un būs klausāmi visu izstādes laiku.

  

Savukārt pasākuma noslēgumā plkst. 19.00 apmeklētājus gaida krāšņs muzikāls notikums pianista Reiņa Zariņa koncerts

 Reinis Zariņš ir viens no izcilākajiem pianistiem, vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts. Viņa interpretācijas ir sajūsminājušas klausītājus daudzviet pasaulē – gan Ņujorkas Kārnegi un Steinveja zālēs, gan Amsterdamas "Concertgebouw", gan arī Vigmora zālē Londonā. Kaut arī Reinis ar savu ģimeni dzīvo Londonā, viņš ir patiess Latvijas patriots, un to apliecina gan dzimtenē sniegtie koncerti, gan latviešu mūzikas izvēle savās koncertprogrammās, gan arī latviešu autoru jaundarbu pirmatskaņojumi.

 

 Koncerta programmu Baltijas ceļam veido pats pianists iedvesmojoties no aculiecinieku stāstiem un tikšanās ar Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāju Daini Īvānu, studējot, lasot, pētot ceļu uz Baltijas ceļu. Koncerts iecerēts kā personisks atceres un brīvības svinēšanas notikums, kas norisināsies brīvā dabā pie Siguldas devona. Reinis Zariņš ir piemeklējis šim koncertam mūziku no visām trim Baltijas valstīm, tādējādi atgādinot par to, kas mums kopīgs, un par mūsu neatkārtojamo vienprātības liecību tajā dienā pirms 30 gadiem. Par koncertu autors saka : “Jau no pirmā mirkļa šo uzaicinājumu atzīmēt mūsu tautai tik ļoti nozīmīgu vēsturisku notikumu ar mūziku es uztvēru kā unikālu iespēju iesaistīties savas dzimtenes vēstures izzināšanā un turpināšanā. Jo ikdienā mēs izlasām kādu avīžgalu, kādu FB postu par tēmu, varbūt iznāk noskatīties kādu filmu, bet parasti tur tas arī paliek. Gatavot klavieru solokoncertu, tātad būtībā bezvārdu skaņās balstītu piedzīvojumu — tas prasa daudz vairāk augsnes, no kuras tad smelt idejas. Es pats toreiz, pirms 30 gadiem, biju par mazu, lai ietu stāvēt kopā ar pārējiem, lai vispār saprastu, kas notiek mūsu tautā tajā brīdī. Nu esmu aprunājies ar daudziem radiniekiem, draugiem, kolēģiem, un gandrīz katrs ir tur bijis, un katram ir savs stāsts. Nu arī esmu vairākus dokumentālus video redzējis, toreiz teiktās runas lasījis, notikumu hronoloģiju pētījis. Tobrīd tautai nozīmīgās rokdziesmas gan nespēlēšu (izņemot vienu), bet esmu izpētījis labu daļu igauņu un leišu klaviermūzikas, un gribu atzīmēt baltiešu vienotību arī ar to, ka līdzās mūsējai spēlēšu kaimiņvalstu mūziku, tāpat kā toreiz dziesmu “Atmostas Baltija” cilvēki iemācījās dziedāt visās trīs valodās.

 

 

Es ticu, ka mēs, baltieši, katrs sevi tikai labāk izprastu un bagātinātos, ja darītu lietas kopā. Un savā ziņā es tam jau tagad redzu aizmetņus, kad šīs programmas gatavošanai uzsāku vairākas auglīgas sarakstes ar kolēģiem Igaunijā un Lietuvā. Mēs pagaidām tik maz zinām viens par otra kultūru. Sevi sargādami, mēdzam aizmirst par saviem laikabiedriem turpat līdzās. Es ilgojos ar šo koncertu ne vien atcerēties to spožo virsotni pirms 30 gadiem, bet iedrošināt ikvienu izmantot mūsu pašreizējo brīvību, lai veicinātu vienotību un vienprātību savā starpā un visā Baltijā. Jo kopā mēs esam stipri.”

 

 

 

 

Koncerta apmeklējums bez maksas.

 

Pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana.

 

 

 

© 2007 Autortiesības aizsargātas. Visas tiesības rezervētas. Mālpils pagasta padome.  
Vēsture
Kartes
Simbolika
Kultūras pasākumu plāns
Mālpils kultūras centrs
Izstāžu zāle
Vēsturiskā mantojuma krājums
Latvijas 100gades pasākumi
Bibliotēka
Mālpils novada vidusskola
Mūzikas un mākslas skola
Mūžizglītība
Pirmsskolas izglītības iestāde "Māllēpīte"
Sporta darba organizators
Sports bildēs
Sporta komplekss
Naktsmītnes un relaksācijas vietas
Aktīvā atpūta
Apskates vietas
Dabas objekti
Vēsturiskas vietas
SIA "Mālpils Piensaimnieks"
Biedrība "Notici sev"
Mālpils novada politiski represēto nodaļa
Mālpils makšķernieku biedrība "Mālpils zivīm"
Mālpils Tautskola
Biedrība "Idoves mantojums"
Kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un attīstības biedrība
Jauniešu apvienība "MJA.U"
KrastGroup
Ģimenes ārstes J.Sprūdes prakse
Pasta nodaļas darba laiki
Ģimenes ārstes Janas Borisovas-Litvinovas prakse
2013.gada sezona
2012.gada sezona
2018. gada sezona
Arhīva foto
Barikāžu atceres pasākums 2013.gadā
Barikāžu atceres pasākums 2011.gadā
Baznīcas
Pilskalni
Muižas
Skulmju dzimtās vietas
Karavīru apbedījumi, kauju piemiņas vietas
Politiski represēto piemiņas vietas
Mālpils tēlniecības simpoziju skulptūras
Pieminekļi, piemiņas vietas
Avoti
Dižkoki
Skatu punkti