Esiet sveicināti Mālpilī!
Par Mālpili Kultūra Sports Izglītība Tūrisms Vide Veselība Mālpils kapi
Visas aktualitātes
Kontakti
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs
Pakalpojumi
SIGULDA AIZRAUJ ID kartes
Nevalstiskās organizācijas
Pašvaldības iestādes
Datu privātuma politika
Mālpils pagasta arhivētie materiāli
 Mālpils novada domes dokumenti līdz 01.07.2021.
 Veselības veicināšanas pasākumi
 Projekti (arhīvs)
 Iepirkumi (arhīvs)
 Nekustamie īpašumi, nekustamo īpašumu izsoles
 Uzņēmējdarbība
 Jauniešu aktivitātes
 Informatīvais izdevums „Mālpils Vēstis”
 Noderīga informācija
 SIA "Scintilla"
 Sabiedrības integrācijas fonds
Mālpilī notiks pavasara gadatirgus; aicina pieteikties tirgotājus
Noderīga informācija

 


27.10.2021.
Maršruta nosaukums
Izmaiņas no 1. novembra

Nr.6826 Rīga–Vangaži

·         Reiss Rīgas starptautiskajā autoostā sestdienās un svētdienās tiks uzsākts plkst.6.50 un 21.10 (līdz šim tika uzsākts attiecīgi plkst.7.00 un 21.00).

·         Reiss pieturā Vangaži sestdienās un svētdienās tiks uzsākts plkst.22.20 (līdz šim tika uzsākts plkst.22.10).

·         Reiss pieturā Vangaži darbadienās tiks uzsākts plkst.6.40 un 7.20 (līdz šim tika uzsākts attiecīgi plkst.6.30 un 7.40).

·         Reiss Rīgas starptautiskajā autoostā darbadienās tiks uzsākts plkst.17.50 (līdz šim tika uzsākts plkst.17.40).

Nr.6876 Sigulda–Allaži–Mālpils

·         Reiss Siguldas autoostā darbadienās tiks uzsākts plkst.15.45 (līdz šim tika uzsākts plkst.15.30).

·         Reiss pieturā Mālpils darbadienās tiks uzsākts plkst.16.45 (līdz šim tika uzsākts plkst.16.25).

·         Reiss Siguldas autoostā katru dienu tiks uzsākts plkst.17.45 (līdz šim tika uzsākts plkst.17.25).

Nr.5591 Sigulda–Mālpils

·         Reiss Siguldas autoostā katru dienu tiks uzsākts plkst.18.40 (līdz šim tika uzsākts plkst.18.20).

Nr.5612 Rīga–Ragana–Sigulda

·         Tiks atklāts jauns reiss: autobuss no Siguldas autoostas no pirmdienas līdz sestdienai izbrauks plkst.6.35. Reisā tiks iekļauta pietura Sili, Ģimnāzija, Barona iela un 1. pamatskola.

·         Reiss, kas Rīgas starptautiskajā autoostā darbadienās tiek uzsākts plkst.6.20 un Siguldas autoostā sestdienās – plkst.6.55, vairs netiks izpildīts.

Nr.6255 Rīga–Sigulda

·         Tiks atklāts jauns reiss: autobuss no Rīgas starptautiskās autoostas darbadienās izbrauks plkst.6.35.

Nr.3112 Sigulda–Turaida–Krimulda

·         Reiss, kas Siguldas autoostā darbadienās tiek uzsākts plkst.7.15 un pieturā Krimulda – plkst.7.35, vairs netiks izpildīts.


24.05.2021.

 
 No 2021. gada 19. aprīļa gaidāmas izmaiņas vairākos maršrutos virzienā uz Siguldu. Izmaiņas veiktas, jo pietura Ģimnāzija tiks pārcelta no Dubura ielas Ata Kronvalda ielā; pieturas Institūts nosaukums tiks mainīts uz nosaukumu Institūta iela; sakarā ar satiksmes organizācijas maiņu autobusi, kas līdz šim kursēja pa Pils ielu, turpmāk brauks pa Raiņa ielu; kustības sarakstā tiks iekļautas papildu pieturas; atsaucoties pasažieru ierosinājumiem, mainīts vairāku autobusu atiešanas laiks no galapunkta.
 
Izmaiņas gaidāmas maršrutā Nr.3112 Sigulda–Turaida–Krimulda, Nr.3117 Sigulda–Saltavots–Pelīte–Sigulda, Nr.5087 Sigulda–Jūdaži–More–Eglaine, Nr.5591 Sigulda–Mālpils, Nr.5612 Rīga–Ragana–Sigulda, Nr.5624 Stīveri–Skola–Sigulda–Stīveri, Nr.6255 Rīga–Sigulda, Nr.6321 Sigulda–Allažmuiža, Nr.6642 Sigulda–Saulkrasti, Nr. 6645 Sigulda–Institūts–Jūdaži, Nr.6876 Sigulda–Allaži–Mālpils, Nr.3111 Sigulda–Ķipari un Nr.5607 Sigulda–Nurmiži.

Maršruta nosaukums
Izmaiņas no 19. aprīļa
Nr.3112 Sigulda–Turaida–Krimulda
 • Autobuss no Siguldas autoostas katru dienu izbrauks plkst.19.25 un no pieturas Krimulda – plkst.19.40 (līdz šim izbrauca sestdienās un svētdienās attiecīgi plkst.18.50 un 19.05).
Nr.3117 Sigulda–Saltavots–Pelīte–Sigulda
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā 1. pamatskola un Slimnīca.
 • Pieturas Institūts nosaukums tiks mainīts uz nosaukumu Institūta iela.
Nr.5087 Sigulda–Jūdaži–More–Eglaine
 • Pieturas Institūts nosaukums tiks mainīts uz nosaukumu Institūta iela.
 • Autobuss, kas no Siguldas autoostas darbadienās (skolēnu brīvlaikā) izbrauc plkst.7.35 un 14.50, bet no pieturas Eglaine – plkst.8.25 un 15.30, apstāsies arī pieturā 1. pamatskola.
 • Autobuss, kas no pieturas Nītaure darbadienās (skolēnu mācību laikā) izbrauc plkst.13.45, apstāsies arī pieturā Ģimnāzija.
Nr.5591 Sigulda–Mālpils
 • Autobuss, kas no Siguldas autoostas darbadienās izbrauc plkst.19.00, bet no pieturas Mālpils – plkst.7.15 un 19.30, apstāsies arī pieturā 1. pamatskola. Papildus tam pieturas Institūts nosaukums tiks mainīts uz Institūta iela.
 • Pieturā Mālpils iela apstāsies:
 • autobuss, kas no pieturas Mālpils darbadienās izbrauc plkst.10.00 un 19.30;
 • autobuss, kas no pieturas Mālpils no pirmdienas līdz sestdienai izbrauc plkst.13.45;
 • autobuss, kas no pieturas Mālpils katru dienu izbrauc plkst.18.20 un 21.05;
 • autobuss, kas no Siguldas autoostas darbadienās izbrauc plkst.15.05;
 • autobuss, kas no Siguldas autoostas katru dienu izbrauc plkst.7.15 un 14.10.
 • Iepriekš minētie autobusi neapstāsies vairs pieturā Sigulda.
Nr.5612 Rīga–Ragana–Sigulda
 • Autobuss no Siguldas autoostas darbadienās izbrauks plkst.18.30 (līdz šim izbrauca plkst.18.10).
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā JuglaGarkalne un Sili.
Nr.5624 Stīveri–Skola–Sigulda–Stīveri
 • Autobuss, kas no pieturas Stīveri darbadienās (skolēnu mācību laikā) izbrauc plkst.15.30, apstāsies arī pieturā Allažu pagrieziens.
Nr.6255 Rīga–Sigulda
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā JuglaGarkalneSiliSēnīteIndrāniSilciemsKaķīšiInternātskola un Allažu pagrieziens.
Nr.6321 Sigulda–Allažmuiža
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā Allažu pagrieziens.
Nr.6642 Sigulda–Saulkrasti
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā Allažu pagrieziens un Loja.
Nr. 6645 Sigulda–Institūts–Jūdaži
 • Pieturas Institūts nosaukums tiks mainīts uz nosaukumu Institūta iela.
Nr.6876 Sigulda–Allaži–Mālpils
 • Visi maršruta autobusi apstāsies arī pieturā Allažu pagrieziens.


12.11.2019.

No 19.novembra mainīsies pasta sūtījumu deklarēšanas kārtība

2019. gada 19. novembrī pilnībā noslēgsies pasta sūtījumos saņemto preču deklarēšanas procesa elektronizācija, kā to paredz Savienības Muitas kodekss. Turpmāk šādas preces būs iespējams deklarēt, tikai iesniedzot elektronisku muitas deklarāciju. No š.g. 1.oktobra šāda kārtība jau ir spēkā, atmuitojot ar kurjerpastu saņemtās preces, taču turpmāk elektroniski būs jādeklarē arī “Latvijas Pasts” piegādājamie sūtījumi no trešajām valstīm jeb valstīm ārpus Eiropas Savienības.

Privātpersona, saņemot “Latvijas Pasta aicinājumu” ar norādi “Muitojams sūtījums”, varēs izvēlēties vienu no šādām iespējām nokārtot muitas formalitātes: 

·         pati aizpildīt un iesniegt vienkāršoto vai standarta importa muitas deklarāciju Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS);

·         pilnvarot “Latvijas Pastu” vai citu pārstāvi, kas sniedz šādus pakalpojumus, nokārtot muitas formalitātes.

Atšķirībā no līdzšinējās kārtības, privātpersonas vairs nesaņems “Latvijas Pasta aicinājumu” ar jau aprēķinātu maksājamo nodokļu summu, bet gan ar norādi, ka sūtījumam jāveic atmuitošana.

“Latvijas Pasta aicinājumā” būs norādīta tam pieejamā informācija par pasta sūtījumu, kas nepieciešama, lai noformētu vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem.

“Latvijas Pasta” darbinieks izsniegs adresātam pasta sūtījumu tikai pēc attiecīgo muitas formalitāšu izpildes – muitas deklarācijas noformēšanas un muitas maksājumu apmaksas. Lai saņemtu sūtījumu, privātpersonai pasta nodaļā būs jāuzrāda “Latvijas Pasta aicinājums”.    

Muitas deklarāciju noformēšana

Vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem EMDAS var noformēt, ja preču vērtība sūtījumā ir līdz 1000 EUR un preču svars nepārsniedz 1000 kg un ja uz tām neattiecas kādi normatīvajos aktos noteikti ierobežojumi.

Ja uz sūtījumā esošajām precēm attiecas ierobežojumi, tad EMDAS “Importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem" preču klasifikatorā “Preces apraksts” tās nebūs iekļautas. Tas nozīmē, ka tām nedrīkst piemērot vienkāršoto deklarēšanu un obligāti ir jānoformē standarta Importa muitas deklarācija. Ar vienkāršotā veidā muitojamo preču sarakstu var iepazīties arī VID mājaslapā.

Persona var izvēlēties – noformēt standarta Importa muitas deklarāciju pati vai izmantot pakalpojumu sniedzējus, kas pārzina muitas formalitātes.

Abu veidu muitas deklarācijas var aizpildīt VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS). EDS sākumlapā jāizvēlas sadaļa “Muitas datu apstrāde”. Nonākot Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā jeb EMDAS, jāklikšķina uz “Importa muitas deklarācijas pasta sūtījumiem", jāizvēlas “Izveidot deklarāciju” un jāaizpilda vienkāršotās deklarācijas lauki. Savukārt standarta Importa muitas deklarāciju var aizpildīt, izvēloties EMDAS kreisās puses izvēlnē “IKS(IMD)” un tad augšpusē – “Importa muitas iestāde”. Deklarācijas forma tiks atvērta, uzklikšķinot uz “Izveidot deklarāciju”.

Plašāka informācija par vienkāršotās Importa muitas deklarācijas aizpildīšanu ir pieejama VID mājaslapas sadaļā Muita – Pasta sūtījumi. Informācija par standarta Importa muitas deklarācijas aizpildīšanu ir pieejama VID mājaslapas sadaļā Muita – Pasta sūtījumi Standarta Importa muitas deklarācijas aizpildīšana.

Citi svarīgi muitas nosacījumi

Atgādinām, ka komerciālā sūtījumā esošām precēm vērtībā līdz 22 EUR tiek piemērots atbrīvojums no nodokļiem, līdz ar to par tām nav jāsniedz Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem. Ja preču vērtība pārsniedz 22 EUR, ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis. Ja preču vērtība pārsniedz 150 EUR, jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Savukārt privātpersonas nekomerciālie sūtījumi (dāvanas) citai privātpersonai jādeklarē muitai, ja preču vērtība pārsniedz 45 EUR. Par precēm, kuru vērtība pārsniedz 45 EUR, ir jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Uz atsevišķu preču (piemēram, akcīzes preču, smaržu un tualetes ūdeņu) sūtīšanu attiecas ierobežojumi, ar kuriem var iepazīties VID mājaslapas sadaļā Muita Pasta sūtījumi – Komerciāli sūtījumi un Nekomerciāli sūtījumi. Plašāka informācija par ierobežojumiem pieejama VID mājaslapas sadaļā Muita – Ierobežojumi un aizliegumi preču pārvietošanai.

Jāņem vērā, ka privātpersona pasta sūtījumā no trešajām valstīm personīgam patēriņam drīkst saņemt ne vairāk kā 1 kg (neto svars bez iepakojuma) pārtikas preču, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes produktus, piemēram, kafiju, šokolādi, cepumus u.tml. Ja pārtikas preču kopējais svars pasta sūtījumā pārsniedz 1 kg, tad preces tiks novirzītas Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolei, kā arī par tām nevarēs iesniegt vienkāršoto deklarāciju un būs jāiesniedz standarta muitas deklarācija.30.10.2019.

 Uzzināt vairāk

Dina Kaupere

Daudzdzīvokļu māju

energoefektivitātes vadītāja

67774026

dina.kaupere@altum.lv


14.10.2019.

Ar 2020.gada 1.janvāri, stājas spēkā Būvniecības likuma 21.pants, kas paredz visu būvniecības procesa dokumentācijas apriti veikt tikai elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā (BIS).

Saite uz BIS 
⇒  

 


Saskaņā ar Mālpils novada pašvaldības veiktā iepirkuma rezultātiem no 2019.gada 1.augusta turpmākos septiņus gadus atkritumu apsaimniekošanu novadā nodrošinās Siguldas pilsētas SIA “JUMIS”. Uzņēmums nodrošinās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus gan privātpersonām, gan juridiskajām personām, kā arī nodrošinās atkritumu šķirošanas infrastruktūru un tās apkalpošanu.

 

Lai pārmaiņu process būtu raits un neradītu liekas neērtības vai satraukumu nevienai no pusēm, Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” aicina Mālpils novada iedzīvotājus noslēgt jaunos līgumus!
Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” nodrošina vairākas līgumu noslēgšanas iespējas:
·  elektroniski interneta vietnē www.jumis.lv sadaļā “Pakalpojumi”, izvēloties sadaļu “Pakalpojumi Mālpils novadā”. Autorizācija notiek ar internetbankas starpniecību. Šobrīd pakalpojums pieejams Swedbank, SEB banka un Luminor banku klientiem. Līgumu noslēgšanu elektroniski nodrošina SIA “Eco Baltia vide”.
 
·   Siguldas pilsētas SIA ‘’JUMIS’’ klientu apkalpošanas centrā, Rūdolfa Blaumaņa ielā 10, Siguldā
P – Pk: 8:30 – 12:00; 12:30 – 17:00
 
Līguma formu ir iespējams arī lejupielādēt ŠEIT un jau aizpildītu to nogādāt kādā no klātienes līgumu noslēgšanas vietām.
Līgumi ar esošo Mālpils novada atkritumu apsaimniekotāju būs spēkā līdz 31.jūlijam. Pēc šī datuma atkritumu izvešana tiks nodrošināta tikai iedzīvotājiem, kuri būs noslēguši līgumus ar Siguldas pilsētas SIA “JUMIS”.
 
Noderīga informācija
 Mālpils novada iedzīvotājiem atkritumu konteineri nebūs jāmaina, jo no 1.augusta tie pāries Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” īpašumā, kas veiks atkritumu apsaimniekošanu pēc līguma noslēgšanas.
Saskaņā ar Mālpils novada domes saistošajiem noteikumiem par atkritumu apsaimniekošanu Mālpils novadā konteinera tukšošana ir jāveic ne retāk kā reizi četrās nedēļās, bet, ja iedzīvotājs šķiro atkritumus, tad ne retāk kā vismaz vienu reizi astoņās nedēļās.
Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” nodrošinās arī publiski pieejamo atkritumu šķirošanas punktu apkalpošanu.
Aicinām pievērst uzmanību arī šādiem līguma punktiem:
·         Nosacījumiem par konteinera atrašanās vietu un pieejamību, konteinera saturu un papildu atkritumu apjomiem;
·         Rēķinu piegādes veids - saņemot rēķinu pa pastu, būs jāsedz pasta pakalpojumi 1.50 EUR (bez PVN) apmērā.
·         Rēķinu piegāde bez maksas tiek nodrošināta elektroniski e-pastā.
 
Mālpils novada iedzīvotājus nepieciešamības gadījumā aicinām vērsties Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” klientu apkalpošanas centrā pa tālr. 26112288 vai rakstīt e-pastu info@jumis.lv. Aktuālākā informācija par Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” pieejama - mājas lapā www.jumis.lv.

 

 

18.06.2019.
 

NO IDEJAS LĪDZ ELEKTRĪBAS PIESLĒGUMAM: AR KO SĀKT?

 

Ja esat iegādājies zemi un gatavojieties būvēt savu sapņu māju vai arī vēl tikai lūkojaties pēc nekustamā īpašuma, iespējams, apsverat domu par jauna elektrības pieslēguma ierīkošanu. Kā pie tāda tikt? Cik laika un naudas būs vajadzīgs? – Lūk, atbildes uz šiem un vairākiem citiem jautājumiem, kas jums palīdzēs vienkārši un ērti īstenot ideju par jauna elektrības pieslēguma ierīkošanu jūsu īpašumā.

 
PIETEIKŠANA
 

Kā pieslēgt īpašumu elektrotīklam vai atjaunot elektrības piegādi?

Ja nekustamajā īpašumā nav pieslēguma elektrotīklam, pieteikumu jauna pieslēguma ierīkošanai iesniedziet AS “Sadales tīkls” (ST) klientu portālā e-st.lv. Ja īpašums jau bijis apdzīvots, tajā ir saglabājies pieslēgums elektrotīklam un nepieciešams tikai atjaunot elektrības piegādi, vērsieties ar pieteikumu pie sava elektrības tirgotāja.

 

Cik jaudīgu elektrības pieslēgumu man vajag?

Ar slodzes aprēķina kalkulatora palīdzību tiešsaistē nosakiet jaunam elektrības pieslēgumam nepieciešamo jaudu. Jūsu ērtībām slodzes aprēķina kalkulators pieejams sadalestikls.lv.

 

SAGATAVOŠANAS UN IERĪKOŠANAS DARBI

 

Vai man būs jāpiesaista vēl citi speciālisti un kas veiks elektrības pieslēguma tehniskos darbus?

Jā, jums būs jāizvēlas sertificēts elektriķis, kas ierīkos ēkas iekšējo elektrotīklu. Atsevišķos gadījumos arī elektrotīkla izbūves projekta izstrādātājs. Izbūvi līdz sadalnei, veiks konkursa kārtībā ST atlasīts būvnieks. Par elektrotīklu no sadalnes līdz jūsu īpašumam un pašā īpašumā atbildīgs būs jūsu izvēlēts sertificēts elektriķis. Jūsu īpašuma elektrotīklu ar kopējo savienos, kā arī sadalni un skaitītāju uzstādīs ST speciālisti.

 

Cik daudz laika vajadzēs un kā zināšu, kādi darbi jau paveikti un kas vēl jādara?

Atkarībā no projekta sarežģītības pakāpes, jauna elektrības pieslēguma ierīkošana vai slodzes palielināšana var aizņemt no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem. Klientu portālā e-st.lv sekojiet līdzi visiem elektrības pieslēguma sagatavošanas darbiem, kā arī iesaistieties tajos. Reģistrējiet savu tālruņa numuru un saņemiet aktuālo informāciju arī SMS formā.

 
IZMAKSAS
 

Kā tiek aprēķinātas izmaksas?

Jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas izmaksas ir atkarīgas no pieprasītās jaudas un veicamo darbu apjoma. Tās sastāv no faktiskajām izmaksām, piemēram, maksas par sadalni, tās uzstādīšanu, kabeļa vai vada pievilkšanu līdz sadalnei u.c, un ieguldījumiem, kas nodrošina kopējā elektrotīkla pieejamību. Ja esat iegādājies zemi vai ēku, kurā nav pieslēguma elektrotīklam, vai vēl tikai plānojat to darīt, iesniedziet konkrētā īpašuma jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas pieteikumu klientu portālā e-st.lv un saņemiet izmaksu aprēķinu par brīvu.

 
Vai varu atgūt izmaksas?

Lai sekmētu uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides attīstību, klientiem, kuru elektrības pieslēgums vai pieslēguma jaudas palielinājums ir 0,4kV (kilovolti) elektrotīklā ar jaudu lielāku par 100A vai vidsprieguma elektrotīklā, ir iespēja piecu gadu laikā no jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas brīža atgūt par pakalpojumu samaksāto 100% apmērā. Rūpīgi izvērtējiet elektrības pieslēgumam nepieciešamo jaudu, lai atgūstu investīcijas un arī vēlāk lietotu elektrību nepārmaksājot!

 
EFEKTIVITĀTE
 

Kādēļ atteikties no liekās elektrības pieslēguma jaudas?

Ar slodzes aprēķina kalkulatora palīdzību tiešsaistē pārliecinieties, vai visa īpašumā pieejamā elektrotīkla jauda tiešām nepieciešama. Samazinot elektrības pieslēguma jaudu, atbilstoši šī brīža vajadzībām, samazināsies arī kopējās izmaksas par patērēto elektroenerģiju.

 

Kā varu samazināt īpašumā pieejamo elektrotīkla jaudu?

Piesakiet pieslēguma jaudas samazināšanu klientu portālā e-st.lv un saņemiet šo pakalpojumu bez maksas. Rūpīgi izvērtējiet šī soļa nepieciešamību un ņemiet vērā, ka slodzes atjaunošana ir maksas pakalpojums. Jūsu ērtībām slodzes aprēķina kalkulators pieejams sadalestikls.lv.

 
CITI PIESLĒGUMI
 

Ko darīt, ja elektrība nepieciešama īslaicīgi?

Ja organizējat pasākumu ārpus telpām, iekārtojat āra kafejnīcu vai plānojat būvdarbus īpašumā, kurā nav pieslēguma elektrotīklam, un šāds pieslēgums nepieciešams vien uz laiku, kas nepārsniedz 24 mēnešus, pieteikumu īslaicīga pieslēguma ierīkošanai iesniedziet klientu portālā e-st.lv.

 

Ko darīt, ja nav pieļaujams elektrības padeves pārtraukums?

Ja īpašumā esošajām elektroietaisēm nav pieļaujami elektrības piegādes pārtraukumi, ar ģeneratora palīdzību izveidojiet autonomu elektroapgādi.

 

Vairāk informācijas SADALESTIKLS.LV

 
 

03.06.2019.

Informācija par zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu integrācijas rajona (pilsētas) tiesas sastāvā reformu – tās mērķi un būtība

Plašāka informācija ŠEIT


    


16.05.2019.

   

Pirmo reizi Latvijā apkopoti rezultāti par būvniecības tirgus digitalizāciju. Iepazīsieties ar “Lielās BIM skaitīšanas” rezultātiem šeit – www.lielabimskaitisana.lv

 Kopumā 83% respondentu uzskata, ka jaunāko tehnoloģiju iespējas un digitalizācija nozarē kopumā netiek izmantotas pietiekošā apmērā, rāda “Lielās BIM skaitīšanas” aptaujas rezultāti. Apskati visu aptaujas analīzi te – www.lielabimskaitisana.lv

 Saistoša lasāmviela visiem būvniecības tirgus dalībniekiem un profesionāļiem – pirmo reizi Latvijā apkopoti dati par būvniecības digitalizācijas līmeni. Iepazīsties ar datiem te – www.lielabimskaitisana.lv

11.04.2019.

SIA „CEMETY” ir uzņēmums, kas nodarbojas ar kapsētu digitalizāciju, kapsētu digitalizācijas un informācijas uzturēšanas sistēmas izstrādi un apkalpošanu. Sistēma izveidota sadarbībā ar pašvaldībām un kapsētu apsaimniekošanas speciālistiem. Datu ievade un informācijas apstrāde izveidota maksimāli ērta jebkura vecuma lietotājiem.

Sistēmas CEMETY paredzēta gan kapsētu uzturētāju un apsaimniekotāju, gan arī iedzīvoju ērtībai. Tādēļ pieejami ir divi portāli: viens kapsētu pārvaldniekiem, viens – iedzīvotājiem, apbedīto informācijas meklēšanai un apskatīšanai kartēs.
 

 
Pētiet, meklējiet, papildiniet ziņas par saviem radiniekiem, draugiem!


 

08.04.2019.

Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra
ir pārskatījusi un tā rezultātā pilnveidojusi traktortehnikas eksaminācijas veikšanas iespējas, kā arī atgādina par traktortehnikas vadīšanas klāsta paplašināšanos līdz ar traktortehnikas vadītāja apliecības maiņu.

 

Līdzšinējo 16 VTUA biroju vietā turpmāk traktortehnikas pretendenti varēs pieteikties veikt teorētisko eksāmenu par ceļu satiksmes noteikumiem un ceļu satiksmes drošību (turpmāk – CSN eksāmens) un teorētisko eksāmenu par traktortehnikas ekspluatācijas drošību (turpmāk – Ekspluatācijas eksāmens) sev ērtā vai tuvākajā VTUA birojā (https://www.zm.gov.lv/valsts-tehniska-uzraudziba/statiskas-lapas/kontakti?nid=2664), izņemot Vidzemes nodaļas biroju Alūksnē.

 Savukārt traktortehnikas praktiskās vadīšanas eksāmenu (turpmāk – vadīšanas eksāmens), tāpat kā līdz šim, pieņem visi VTUA biroji, t.sk. Vidzemes nodaļas birojs Alūksnē.
 
Traktortehnikas vadītāja tiesības pēc visu trīs sekmīgas eksāmenu veikšanas var iegūt persona, kas pabeigusi teorētisko un praktisko apmācību, kā arī attiecīgās kategorijas teorētiskās zināšanas un praktisko pieredzi ir apguvusi pašmācībā. Pašmācībā var iegūt TR1 kategoriju, savukārt TR2, TR3 vai TR4 kategoriju pašmācībā atļauts iegūt personai, kurai vismaz 12 mēnešus jau ir kāda no traktortehnikas vadītāja kategorijām. Persona ir atbrīvota no ceļu satiksmes noteikumu eksāmenu kārtošanas, ja tai ir tiesības vadīt traktortehniku vai C1 vai C kategorijai atbilstošus transportlīdzekļus.
 
Kategoriju eksāmenus iespējams veikt jebkurā darba dienā, tiesa, iepriekš piesakoties un vienojoties par eksaminācijas iespējām ar ērtāko vai tuvāko VTUA biroju, līdz ar to eksāmenu biežumu katrā VTUA birojā plāno individuāli, bet ne retāk kā reizi nedēļā. CSN eksāmens tiek pieņemts elektroniskajā veidā, bet ekspluatācijas eksāmens rakstiski.
 

Tāpat VTUA atgādina, ka kopš 2018.gada septembra tiek mainīta vecā parauga traktortehnikas vadītāja apliecība, pat, ja derīguma termiņš vēl nav beidzies, pret jauno kategoriju bez papildu eksāmenu veikšanas. Jaunā traktortehnikas vadītāja apliecība paplašina traktortehnikas kategoriju grupas - persona ir tiesīga vadīt plašāku traktortehnikas klāstu nekā tas ir paredzēts vecā parauga apliecībā.

 

Traktortehnikas vadītāja apliecības izsniegšanu, apmaiņu un atjaunošanu veic visos VTUA birojos.

 

Līdz ar pērnā gada izmaiņām traktortehnikas vadītāja apliecību kategoriju nosaukumi nedublējas ar autovadītāju kategorijām Latvijā un Eiropas Savienībā. Traktortehnikas vadītāju kategorijas pēc traktortehnikas specifikācijas un to galvenā izmantojuma veida grupētas šādi:

 

     TR1 — traktori, lauksaimniecības pašgājējmašīnas, komunālās mašīnas, universālās pašgājējmašīnas, ekskavatori, iekrāvēji un speciālās pašgājējmašīnas ar pilnu masu līdz 7500 kilogramiem,

·    TR2 — visi traktori, lauksaimniecības pašgājējmašīnas, komunālās mašīnas, universālās pašgājējmašīnas, buldozeri, ekskavatori, iekrāvēji un speciālās pašgājējmašīnas,

·    TR3 — meža mašīnas, ekskavatori, iekrāvēji un speciālās pašgājējmašīnas,

·    TR4 — ceļu būves mašīnas, buldozeri, ekskavatori, iekrāvēji un speciālās pašgājējmašīnas.

 

Plašāku informāciju skatīt VTUA tīmekļa vietnē, sadaļā “Traktortehnikas vadītāji” (https://www.zm.gov.lv/valsts-tehniska-uzraudziba/statiskas-lapas/traktortehnikas-vaditaji?nid=2666#jump)

________________________
Informāciju sagatavoja:
Jānis Mergups–Kutraitis

Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists

tālr.26397648, e-pasts: janis.mergups@vtua.gov.lv

www.vtua.gov.lv | Twitter: @vtua
 
 

26.03.2019.

 

 22.03.2019.

Piedāvājam Sasnovska latvāņu iznīcināšanas pakalpojumus. Iznīcinot tos pāris gadu laikā.

 Strādājam ar Integrētās audzēšanas skolas izstrādātām metodēm. Pakalpojumus sniedzam katru gadu vairāku desmitu hektāru apmērā, mūsu klientu vidū ir AS, LVM; LAU, LVĢMC un pašvaldības visā Latvijas teritorijā.

http://akbindustrial.lv/akbindustrial-lv/komunalie-pakalpojumi/latvanu-iznicinasana/

 Precīzāku informāciju pieprasiet sūtot e-pastu uz info@akbindustrial.lv vai tel. 26310288

Lai palielinātu bildi, klikšķiniet virsū!

  19.03.2019.

LNA Siguldas zonālais valsts arhīvs aicina saņemt izglītības dokumentus un darba grāmatiņas,
kas glabājās Mālpils profesionālajā vidusskolā un 
Mālpils internātpamatskolā.

 

Siguldas ZVA informē, ka arī citās darbavietās, kas ir nolikvidējušās, iesniegtās darba grāmatiņas var saņemt atpakaļ.

 

Precizēt informāciju var pa tel.nr. 28453645 vai rakstot e-pastu uz sigulda@arhivi.gov.lv.


27.11.2018.

Apkures sezona sākusies – kas jāievēro, lai māja būtu silta un ugunsdroša?
No tiesību aktu priekšrakstiem līdz to īstenošanai dzīvē

Ziema ir pamatīgs pārbaudījums apkures sistēmai. Kā jebkura tehniska ierīce, arī apkures sistēma pirms saliem ir jāsakārto, lai tā funkcionētu un būtu droša no ugunsnelaimes. Biedrība „Latvijas Ugunsdzēsības asociācija” ir sagatavojusi ieteikumus, kurus ir vērts ievērot katram mājas īpašniekam vai apsaimniekotājam.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta dati liecina, ka 2017. gadā Latvijā reģistrēti 8714 ugunsgrēki, kuros gājuši bojā 79 cilvēki. Gandrīz trešdaļa ugunsgrēku izcēlušies dzīvojamajās mājās un teju visos gadījumos nelaimes cēlonis ir cilvēku bezatbildība vai neapdomība. Tāpat pēc VUGD datiem, 2017. gadā ugunsdzēsēji sodrēju degšanas dēļ piedzīvoti 520 izsaukumi.

Lai arī katru gadu tiek stāstīts par apkures sistēmu pareizas uzturēšanas pamatnosacījumiem, bieži tie netiek ievēroti, kas noved pie bēdīgām sekām. Lai samazinātu draudus Ministru Kabineta noteikumos Nr.238 „Ugunsdrošības noteikumi” minēta dūmvadu, apkures iekārtu un ventilācijas kanālu obligāta un regulāra tīrīšana. Atkarībā no kurināmā veida, dūmvadus un apkures iekārtas ar cieto kurināmo iesaka tīrīt pirms apkures sezonas (līdz 1.novembrim) un ilgdedzes krāsnīm papildus vēl vienreiz apkures sezonā (no 1.novembra līdz 1.martam). Papildus tam, reizi piecos gados ir jāveic arī apkures sistēmas stāvokļa novērtējums, kas nereti netiek darīts.

“Skursteņa uzdevums nav tikai rotāt jumtu, kā daži domā. Skurstenim ir jānodrošina droša dūmgāzu izvadīšana ārpus ēkas. Tātad, lai šo procesu nodrošinātu, skurstenim jābūt pietiekoši augstam, ar nemainīgu un atbilstošu pielietojumam šķērsgriezumu. Skursteņa šķērsgriezumam ir jābūt piemērotam attiecīgajai apkures iekārtai, lai skursteņa sieniņas kurināšanas laikā iesiltu un veidotos "vilkmes efekts””, atgādina Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības valdes priekšsēdētājs Māris Bambis.

Ar to, ka skurstenis ir "fiziski" vesels, nepietiek. Nepilnīgas kurināmā sadegšanas laikā uz skursteņa sieniņām nosēžas kvēpi, vai vēl sliktāk, kreozots. Nosēdumi samazina apkures ierīces – sildelementa lietderības koeficientu un rezultātā jātērē vairāk kurināmā. Nosēdumi mēdz pa reizei aizdegties, veidojot virs skursteņa karstu liesmu stabu, un tas jau ir ļoti nopietns drauds ugunsdrošībai. Kreazotam sadegot veidojas ļoti augsta temperatūra, ķieģeļu skurstenis bojājas, tā sieniņās veidojas plaisas un var aizdegties māja. Aizdegoties kvēpiem metāla skurstenī, tas pārkarst un deformējas, izmainot arī izolācijas struktūru. Skursteņa aplikumi veidojās mazāk, ja tiek ievēroti pareizi kurināšanas noteikumi, kas katram kurināmā veidam un sistēmai ir specifiski. Kurinot ar malkas apkuri, jāatceras, ka malkai jābūt sausai un ka degšanas procesa nodrošināšanai telpai ir jāpievada pietiekoši daudz gaisa.

Daudzdzīvokļu mājās koplietošanas apkures sistēmas sakārtošana jānodrošina namu apsaimniekotājam, ja tas deleģēts apsaimniekošanas līgumā. Individuālajos dzīvojamajos namos, pēc Ugunsdrošības noteikumiem, saimnieks drīkst skursteni tīrīt pats.

Ņemot vērā dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tīrīšanas specifiku un nozīmi, būtu vēlams un nepieciešams izmantot tikai sertificētu skursteņslauķu pakalpojumus. Viņi, kā zinoši praktiķi, apsekos visu apkures un ventilācijas sistēmu kopumā un dos saimniekam vērtīgus padomus.

“Lai arī Latvijā ir ap 70 sertificētu skursteņslauķu, pirms apkures sezonas sākuma un tās laikā noslodze paaugstinās. Plānojot dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu apkopi laicīgi, mums izdotos samazināt ugunsgrēku skaitu, kas izceļas sodrēju degšanas dēļ.” uzskata Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas priekšsēdētājs Ilgvars Cēris.
Atcerieties!
1. Apkures sistēma jāsakārto laicīgi,
2. Vislabāk to izdarīs profesionālis,
3. Pie vienas reizes ir laiks uzstādīt dūmu detektoru un iegādāties atbilstošu ugunsdzēsības aparātu.

Latvijas Ugunsdzēsības Asociācija ir profesionāla sabiedriska organizācija Latvijā, kuras darbības mērķis ir sekmēt tās biedru komercdarbību, veicināt tās biedru savstarpējo sadarbību un profesionālo izaugsmi, aizstāvēt un pārstāvēt savu biedru un visas nozares tiesiskās, saimnieciskās un ekonomiskās intereses pašvaldību un valsts institūcijās.


Papildu informācija:
Ilgvars Cēris
Biedrības „Latvijas Ugunsdzēsības asociācija” valdes priekšsēdētājs
29414689, lua@ugunsdzesiba.lv, www.ugunsdzesiba.lv
http://www.skurstenslaukiem.lv/

 


 

23.11.2018.

Diennakts tālr. 28383952
Sigulda, Paparžu iela 6
www.vitoluapbedisanasdienests.lv
vitoluad@gmail.com

 

 • Mirušā transportēšana uz morgu, visu diennakti.
 • Dokumentu formēšana
 • Morga pakalpojumi
 • Katafalks bēru cermonijai
 • Bēru cermonijas organizēšana
 • Zārki, krusti, pārklāji un tautiskās segas
 • Izvadītāji un mācītāji
 • Ziedi un vainagi
 • Dekorācijas
 • Bēru muzikanti
 • Kapa rakšana
 • Nesēji

 Sīkāka informācija un izcenojumi ŠEIT


Valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība

            Juridiskās palīdzības administrācija informē par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšanas iespējām, nosacījumiem un kārtību.

            Valsts nodrošināto juridisko palīdzību civillietās un noteikta veida administratīvajās lietās (bāriņtiesas lēmuma par bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību pārsūdzēšanas ietvaros) var saņemt persona, kura:

·         ieguvusi maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, kādā fiziskā persona atzīstama par trūcīgu vai maznodrošinātu;

·         pēkšņi nonākusi tādā situācijā un materiālajā stāvoklī, kas tai liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību (stihisku nelaimju, nepārvaramas varas vai citu no personas neatkarīgu apstākļu dēļ);

·         atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.

Juridiskās palīdzības administrācija valsts nodrošināto juridisko palīdzību nodrošina līdz galīgā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās brīdim:

·         Civillietās civiltiesiska strīda risināšanai ārpus tiesas un tiesā (piemēram, ģimenes tiesību jautājumos par laulības šķiršanu, uzturlīdzekļu piedziņu, saskarsmes kārtības tiesību noteikšanu un tml., darba tiesību jautājumos, mantojuma tiesību jautājumos par testamenta apstrīdēšana un tml., saistību tiesību jautājumos par parāda piedziņu, līgumu atcelšanu un tml., lietu tiesību jautājumos, kā arī dzīvokļu tiesību jautājumos).

·         Administratīvajās lietās:

      o   bāriņtiesas lēmuma par bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību pārsūdzēšanas ietvaros;

 o   sarežģītajās administratīvajās lietās tiesā, personai ar iesniegumu vēršoties tiesā un administrācijai, pamatojoties uz tiesas lēmumu, norīkojot personai juridiskās palīdzības sniedzēju.

Lai saņemtu valsts nodrošināto juridisko palīdzību civillietā vai administratīvajā lietā bāriņtiesas lēmuma pārsūdzībai, administrācijā jāiesniedz aizpildīta valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pieprasījuma veidlapa (pieejama: jpa.gov.lv), kurai pievieno dokumenta kopiju, kas apliecina personas tiesības pieprasīt juridisko palīdzību (piemēram, izziņa par trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu), kā arī dokumentu kopijas, kas saistītas ar strīda raksturu un lietas virzību.

·         Kriminālprocesā personai jāvēršas ar lūgumu pie kriminālprocesa virzītāja (izmeklētāja, prokurora vai tiesneša) ar lūgumu tai nodrošināt aizstāvi vai pārstāvi.

Latvijas valstspiederīgajam (pilsonim vai nepilsonim) pastāv iespēja saņemt finansiālo atbalstu arī juridiskās palīdzības saņemšanai jautājumā par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atņemšanu ārvalstīs.

No 2019.gada 1.janvāra valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība būs pieejama Satversmes tiesas procesā un plašākas palīdzības saņemšanas iespējas būs personām, kuru ienākumi nepārsniedz valstī noteikto minimālās mēnešalgas apmēru, advokātu civilprocesa lietās ( tas ir, lietās par kapitālsabiedrību dalībnieku vai akcionāru sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem un lietās, kas izriet no saistību tiesībām, ja prasības summa pārsniedz 150 000 euro) .

Vairāk par pakalpojumiem var uzzināt: zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni: 80001801, rakstot uz e-pasts: jpa@jpa.gov.lv vai  mājas lapā: www.jpa.gov.lv.

Juridiskās palīdzības administrācijas adrese: Pils laukums 4, Rīga, LV-1050.

 
Sagatavoja:
Juridiskās palīdzības administrācijas
Juridiskās palīdzības nodrošinājuma nodaļas
Juriskonsulte Zane Greidiņa
 

 


 

 


Par zemes seguma un lietojuma apsekojumu

SIA "Vides eksperti" pēc Eiropas Komisijas statistikas biroja EUROSTAT pasūtījuma veiks zemes seguma un lietojuma apsekojumu Baltijas valstīs t.sk. arī jūsu pašvaldībā. Apsekojums notiks no 2018. gada maija līdz oktobrim.

Apsekojumā Latvijā ir iekļauti 3192 punkti. Punkti var atrasties visos zemes seguma veidos (aramzemē, zālājos, meža zemēs, apbūvētās teritorijās, transporta tīklos utt.). Apsekotāji nosaka zemes seguma un lietojuma veidu, zālājus, meliorācijas esamību un ainavas struktūras elementus.

Vienlaikus 221 punktos tiek paņemts augsnes virskārtas paraugs. Paraugs tiek analizēts laboratorijā un izmantots ar vides faktoru novērtēšanu saistītiem mērķiem, piemēram, Eiropas augšņu karšu atjaunināšanai, augsnes modeļu validācijai un organiskas izcelsmes oglekļa satura noteikšanai augsnē, kas ir būtisks klimata pārmaiņu ietekmes faktors.

Piecpadsmit punktos tiek paņemts augsnes papildu paraugs, lai analizētu augsnes bioloģisko daudzveidību.

Apsekotājs darbojas saskaņā ar precīzām instrukcijām, lai kartētu un nofotografētu izvēlēto punktu, radot pēc iespējas mazāk traucējumu un nebojājot augu segu, kas atrodas punktā.

Apkopotā informācija tiks izmantota tikai Eiropas mēroga statistikas apkopošanai, un tā neatspoguļos nekādus personiska rakstura datus vai datus par zemes īpašumu. LUCAS 2018 apsekojuma dati netiks izmantoti lauksaimniecības subsīdiju kontrolei, un tie nav piemēroti šādam mērķim.


VID izveido īpašu konsultāciju tālruni un e-pasta adresi ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem

 

Lai informācija par nodokļu jautājumiem būtu pieejamāka ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izveidojis
atsevišķu e-pasta adresi un tālruņa numuru, kur nodokļu konsultanti atbildēs uz dažādiem praktiskas dabas jautājumiem nodokļu jomā.

Jaunizveidotā e-pasta adrese ir diaspora@vid.gov.lv un nodokļu konsultantu tālruņa numurs - +371 67122443.

 

Interesējošos jautājumus ir aicināti uzdot gan tautieši, kuri nolēmuši atgriezties vai pārcelties uz dzīvi Latvijā pēc pastāvīgas dzīves vai ilgākas
uzturēšanās ārvalstīs, gan arī tie, kuriem ilgstoši dzīvojot ārvalstīs, iespējams, ir saglabājušās kādas nodokļu saistības Latvijā.

VID gaida ne tikai ārzemēs dzīvojošo tautiešu jautājumus, bet arī ieteikumus un priekšlikumus, kā arī turpmāk uzlabot savstarpējo informācijas
apriti un iespējami ērti un operatīvi nodrošināt viņiem būtisko informāciju par nodokļu un muitas jautājumiem.

Apzinoties, ka valsts atbildība par saviem pilsoņiem nebeidzas brīdī, kad viņi mainījuši mītnes vietu, VID vienmēr ir atvērts saziņai ar ārzemēs
dzīvojošajiem tautiešiem. VID tīmekļa vietnē ir pieejama īpaša sadaļa “Latvijas rezidenti ārvalstīs”, kurā tiek apkopota informācija un atbildes
uz ārvalstīs dzīvojošo tautiešu biežāk uzdotajiem jautājumiem. VID arī sūta aktuālo informāciju un atbild uz ārvalstu plašsaziņas līdzekļu jautājumiem,
kuru auditorija ir tieši ārvalstīs dzīvojošie latvieši.

VID arī sadarbojas ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, kuras tīmekļa vietnē pieejama plaša informācija par dažādiem diasporai nozīmīgiem
jautājumiem, kā arī ar Īrijas-Latvijas Tirdzniecības kameru.

© 2007 Autortiesības aizsargātas. Visas tiesības rezervētas. Mālpils pagasta padome.  
Vēsture
Kartes
Simbolika
Kultūras pasākumu plāns
Mālpils kultūras centrs
Izstāžu zāle
Vēsturiskā mantojuma krājums
Latvijas 100gades pasākumi
Bibliotēka
Nodarbības mācību virtuvē
Fotogalerija
Izstāžu hronoloģija
Mālpils novada vidusskola
Mūžizglītība
Pirmsskolas izglītības iestāde "Māllēpīte"
Mālpils Mūzikas un mākslas skola
Sporta darba organizators
Sports bildēs
Sporta komplekss
Naktsmītnes un relaksācijas vietas
Aktīvā atpūta
Apskates vietas
Dabas objekti
Vēsturiskas vietas
SIA "Mālpils Piensaimnieks"
Ģimenes ārstes Jevgenijas Sprūdes prakse
Ģimenes ārstes Janas Borisovas-Litvinovas prakse
Veterinārā ambulance "SAPO"
Ilmas Bicānes zobārstniecības prakse
Siguldas slimnīca
2012.gada sezona
Video "Mālpils 800"
Foto galerijas
Arhīva foto
Barikāžu atceres pasākums 2013.gadā
Barikāžu atceres pasākums 2011.gadā
Video
2020
2019
2021. gada sezona
2020. gada sezona
2019. gada sezona
2018. gada sezona
2017. gada sezona
2016. gada sezona
2015. gada sezona
2014. gada sezona
2013. gada sezona
2012. gada sezona
2011. gada sezona
2010. gada sezona
2009. gada sezona
2008. gada sezona
2007. gada sezona
2006. gada sezona
2005. gada sezona
Baznīcas
Pilskalni
Muižas
Skulmju dzimtās vietas
Karavīru apbedījumi, kauju piemiņas vietas
Politiski represēto piemiņas vietas
Mālpils tēlniecības simpoziju skulptūras
Pieminekļi, piemiņas vietas
Avoti
Dižkoki
Skatu punkti